Ni som har haft förmånen att spela golfbanan de sista veckorna kanske börjar förstå vilken ambitionsnivå vi har för kvaliteten på vår nya bana. Samtliga gräsytor börjar nu växa ihop, greenerna blir bättre och bättre och banan i stort börjar få den karaktär vi eftersträvar. Vi ska komma ihåg att större delen av golfbanan såddes för bara 16 månader sedan.
Det återstår såklart mycket arbete för att nå dit vi vill. Bland annat behöver vi förbättra dräneringen samt få till bättre vägar runtom golfbanan. Allt detta ligger i vår plan tillsammans med övriga infrastruktursprojekt såsom väg till och från hål 1 och 9.
Vi har av ovan anledning en hektisk höst framför oss och vill slutföra samtliga markarbeten innan tjälen kommer. Vi kommer därför stänga golfbanan första veckan i oktober. Detta för att hinna med samtliga arbeten innan vintern.
Så ta tillfället i akt och njut av de sista veckorna med spel innan vi stänger golfbanan för säsongen. Driving rangen håller vi såklart öppen tills snön kommer.
Vänligen,
Johan Mihkelson Ringqvist
Ekholmsnäs Golf Lidingö AB